Lockwood, Hughes odskakují s výhrami – iRunFar

2022 Run Rabbit Run 100 Mile odstartovali v pátek 16. září. „Zajíci a želvy“, jako organizátoři závodu hravě rámují závodníky, odstartovali ze Steamboat Springs v Coloradu v poledne a v 8 hodin ráno místního času.

Dnem, nocí a dnem se pak znovu drápali vyčerpávajícím okružním výletem po stezkách pro horská kola a polních cestách obklopujících město.

Okruh není nic, ne-li drsný: web závodu říká, že celých osm mil je zpevněných, 86 jsou stezky a zbytek tvoří „drsné silnice pro džípy“. Přes “asi 101,5 mil” běžci vystoupají asi 20 391 stop – a pak to samozřejmě sestoupí.

Letos se počasí vyznačovalo silným počasím, vlny deště silně smáčely hřiště, takže to bylo občas vtipné skluzy.

Zajícům, složeným převážně z vysoce naladěných profesionálů, šlo ve výškovém závodě o hodně. Peněženky s cenami v celkové výši 70 000 USD byly rovnoměrně rozděleny mezi prvních sedm mužů a žen. Každý vítěz získal 15 000 $, což dohromady představuje jednu z nejvyšších cen v ultraběhu.

V sobotu 17. září těsně před rozedněním začali do cíle prosakovat lídři mužů, přičemž nejlepší ženy měly pár hodin za sebou.

V soutěži mužů, Richard Lockwood zvítězil, odpoutal se od zbytku mužů o něco více než v polovině cesty a nikdy se neztratil svého vedení v žádném měřeném kontrolním bodu nad Arlen Glick na druhém místě.

Na straně žen, Annie Hughesová šla za svými konkurentkami brzy, než se ujala vedení asi ve třetině závodu, metodicky přidávala čas svým stíhačům a zapsala rozhodující vítězství.

Start 2022 Run Rabbit Run 100 Mile. Všechny fotografie: iRunFar/Meghan Hicks

2022 Run Rabbit Run 100 mil mužský závod

Richard Lockwood nikdy nezakolísal v trestuhodném 100 míle, občas vypadal tvrdohlavě ve svém odhodlání vést Glicka. V Long Lake, 24,3 mil, oba běželi společně asi půl minuty mimo vedení a 10 sekund od sebe. O šest mil později u Summit Lake byli stále společně v hloubce.

Richard Lockwood – vítěz 2022 Run Rabbit Run 100 Mile

Richard Lockwood, vítěz 2022 Run Rabbit Run 100 Mile.

Ale bylo AveryCollins který začal žhavě a vedl pole zhruba do poloviny. U Suchého jezera na míli 44,5 si vybudoval náskok na hřišti na více než osm minut. Nicméně v 64 mil do závodu byl Lockwood v těsném závěsu s Collinsem a převezme vedení a uteče s věcmi.

A ve druhém časovém bodě Long Lake na 89 mil, Lockwood vedl o něco, co by mohlo být světelné roky. Nikdo nedoběhl do hodiny jeho tempa cílem.

Nick Elson (Kanada) vedl Glicka pozdě, až o 79 sekund na míli 95,8, ale nedokázal vydržet ve strhujícím závěrečném sjezdu a skončil třetí. Glick na začátku tohoto roku otočil své umístění na stupních vítězů na závodech Western States 100 a Elson dobře debutoval ve svých prvních 100 mil.

SamuelCollins obsadil čtvrté místo a druhý Collins, první vedoucí Avery, skončil na páté pozici.

Arlen Glick - 2022 Run Rabbit Run 100 Mile druhé místo

Arlen Glick (vlevo) by byl druhý v roce 2022 Run Rabbit Run 100 Mile.

2022 Běh králičí běh 100 mil ženský závod

Jak se stalo v každém závodě, na kterém startovala, i toto bylo Annie Hughesová ukázat. Brzy na to nechala Hughes závod odjet jinými ženami a zůstala v kontaktu s přední částí skupiny, než převzala vedení o jednu třetinu cesty. Její chytré závodění znamenalo, že pomocnou stanici po stanici zvyšovala svůj náskok a každou sekci rozdělovala rychleji než zbytek pole.

Na cílové čáře byla asi 100 minut před jakoukoli jinou ženou. V roce 2022 to znamená trojici velkých vítězství pro Hughese, kromě toho zde také výhry v Cocodona 250 Mile a High Lonesome 100 Mile.

Annie Hughesová – vítězka 2022 Run Rabbit Run 100 Mile

Annie Hughesová, šampionka 2022 Run Rabbit Run 100 Mile.

Zbytek top ženského pole zdůraznil, co je na ženském ultraběhu právě teď tak vzrušujícího, asi šest nebo sedm žen běží téměř spolu v těsném balíku daleko od poloviny. V této skupině bylo nakonec pět nejlepších Tara Dowerová, Rachel Lemme, Kasey Norberta Mary Baughmanová kteří byli tak dlouho od sebe jen minuty.

V době, kdy se ženy vrátily na startovní čáru, byl boj o nejvyšší příčky stále neuvěřitelně těsný, mezi Dowerem a Baughmanem na druhém a třetím místě dělily méně než tři minuty a na pátém a šestém místě Lemcke a Sarah Boughnerová pouhých 21 sekund od sebe. Kdysi fenomén, který byl k vidění pouze v mnohem kratších závodech, jsou nyní strohé souboje záležitostí horského ultraběhu na 100 mil.