„Jeden králík po druhém“: Kipchoge se stydí na budoucí rekord po maratonu – Sport

Sportovní

„Jeden králík po druhém“: Kipchoge se stydí po maratonském rekordu

BERLÍN (AFP) – Keňský velikán Eliud Kipchoge v neděli v Berlíně překonal svůj vlastní světový rekord v maratonu, ale byl ostýchavý ohledně budoucích plánů a překonání mýtické dvouhodinové hranice, která říkala “jeden králík po druhém”.

Sedmatřicetiletý jezdec hořel jednoho podzimního rána v německém hlavním městě a snížil svou starou známku o půl minuty s novým nejlepším časem 2h 01min 9s.

Na pozávodní tiskové konferenci řekl „uvidíte“, co bude následovat, ale za Berlínem ho neviděl ani naposled.

“Jsem Afričan a věříme, že v Africe honíte jednoho králíka po druhém,” řekl usměvavý Kipchoge.

„Takže králík, kterého jsme jako tým pronásledovali, byl Berlínský maraton 2022.

V polovině cesty se zdálo, že olympijský vítěz v Riu a Tokiu se stane prvním, kdo oficiálně zaběhne pod nepolapitelnou dvouhodinovou hranici.

Ale i přes mírné zpomalení Kipchoge udržel svůj rekord 2:01:39 z Berlína v roce 2018.

V ženském poli zaběhla etiopská Tigistka Assefaová třetí nejrychlejší čas v historii a vytvořila traťový rekord 2:15:37.

Assefa nepatřila mezi favority před závodem a senzačně porazila své dosavadní maximum o 18 minut.

Kipchoge řekl, že byl „nejšťastnějším člověkem“, když projel cílem a „nelitoval“, že se tak přiblížil hranici dvou hodin.

Poděkoval “úžasným” místním obyvatelům za jejich podporu a řekl: “Berlín je nejlepší”.

“Berlín je místem, kde má každý šanci posouvat své limity,” dodal Kipchoge, který nyní vyhrál závod čtyřikrát, když byl rekordně vyrovnán.

“Vždy říkám, že nevěřím v limity, vím, jaké limity jsou, vždycky říkám, že žádný člověk není limitovaný.”

Na druhém místě za svým krajanem skončil Keňan Mark Korir s časem 2:05:58, třetí Etiopan Tadu Abate s časem 2:06:28.

Čtvrtý se držel Etiopan Andamlak Belihu, který s Kipchogem držel krok asi dvě třetiny závodu.

Korir poděkoval Kipchoge a lidem z Berlína za „fantastický závod“.

“Jsem tak šťastný, že jsem běžel s legendou,” řekl Korir.

– Překonaný ženský traťový rekord –

Kipchoge, který v pátek prohlásil, že jeho jediným cílem bylo „zaběhnout dobrý závod“, se vyřítil z bloků a jasně cílil nejen na světový rekord, ale také na překonání dvouhodinové hranice.

Prvních 10 kilometrů drželo s Kipchogem krok asi sedmi běžců, než vítěz z roku 2021 Guye Adola a Belihiu po 15 kilometrech odtáhli.

Adola nedokázal udržet tempo a po 18 kilometrech začal klesat, přičemž Kipchoge i Belihu dosáhli hranice půlmaratonu za méně než hodinu.

Kipchoge se vynořil sám po 25 kilometrech a ještě v tempu pod dvě hodiny, ale začal mírně zpomalovat, přestože stále držel světový rekord na očích.

Připojil se k Etiopanu Haile Gebrselassiemu, který akci vlastnil v letech 2006 až 2009, jako jediný z mužů, kteří vyhráli čtyři berlínské maratony.

Může se pochlubit bezkonkurenčním rekordem v maratonu, když na této události vyhrál 15 ze svých 17 kariérních výjezdů, včetně nejen dvou olympijských triumfů, ale také 10 vítězství na World Marathon Majors.

Ženské pole bylo také jedním z nejrychlejších v historii maratonu, čtyři ženy v čele s Assefou překonaly hranici dvou hodin a 20 minut.

Pouze jedna z žen účastnících se Berlína, Američanka Kiera D Amato, předtím běžela pod mezníkem.

Keňanka Rosemary Wanjiru se ve svém vůbec prvním maratonu umístila na druhém místě s časem 2:18:00, což je druhý nejrychlejší debutový čas, jaký kdy žena zaznamenala.

Třetí skončila etiopská Tigistka Abayechewová v čase 2:18:03, zatímco krajanka Workenesh Edesaová také běžela pod hranicí 2:20:00.

D Amato skončil šestý s časem 2:21:48.

‘ ; var i = Math.floor(r_text.length * Math.random()); document.write(r_text[i]);